ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Στο πλαίσιο της ενίσχυσης της φοιτητοκεντρικής εκπαιδευτικής διαδικασίας, η Συνέλευση του Τμήματος (16η ΓΣ 26.7.2024) αποφάσισε να επικαιροποιήσει τη διαδικασία διατύπωσης/διαχείρισης παραπόνων των φοιτητών,  σε εφαρμογή της απόφασης της Μονάδας Διασφάλισης της Ποιότητας (ΜΟΔΙΠ) του Πανεπιστημίου (5η συνεδρίαση/21.03.2019 & 6η συνεδρίαση/27.05.2022)  και της απόφασης της Συγκλήτου (7η Συνεδρίαση της Συγκλήτου/7-12-2023) για τη Διαδικασία Διαχείρισης Παραπόνων και Ενστάσεων Φοιτητών/τριών και εκπαιδευόμενων Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (Διαδικασία Διαχείρισης Παραπόνων).

Η συγκεκριμένη διαδικασία αφορά σε όλα τα παράπονα/συστάσεις των φοιτητών, τα οποία σχετίζονται με την εκπαιδευτική και διοικητική λειτουργία του τμήματος και έχει ως ακολούθως:

• Δημιουργία εντύπου διατύπωσης παραπόνων/συστάσεων
  • Δημιουργία ηλεκτρονικού συνδέσμου στην ιστοσελίδα του Tμήματος, με το έντυπο παραπόνων το οποίο υποβάλλεται μέσω email στη Γραμματεία του Τμήματος econ@aueb.gr
  • Ταξινόμηση των παραπόνων/συστάσεων και σύνταξη αναφοράς με προτάσεις για επίλυση παραπόνων από τη Γραμματεία του Tμήματος
  • Κοινοποίηση της αναφοράς στον Πρόεδρο του Tμήματος, ο οποίος αξιολογεί κατά πόσο τα υποβληθέντα παράπονα/συστάσεις θα αποτελέσουν θέμα συζήτηση στη συνέλευση του Tμήματος
  • Λήψη απόφασης από τη Γενική Συνέλευση, εφόσον το θέμα εισαχθεί προς συζήτηση.
  • Σε περίπτωση που η φύση του ζητήματος είναι σύνθετη, το αρμόδιο συλλογικό όργανο μπορεί να ζητήσει την συνδρομή ή/και να παραπέμψει την υπόθεση στο αρμόδιο διοικητικό ή άλλο όργανο και φορέα του ΟΠΑ, που διαχειρίζεται ειδικότερα ζητήματα φοιτητών και εκπαιδευομένων (π.χ. Συνήγορος Φοιτητή, Επιτροπή Ισότητας των Φύλων, Επιτροπή Ισότιμης Πρόσβασης, Επιτροπή Δεοντολογίας).
  • Ενημέρωση του φοιτητή από την Γραμματεία για την έκβαση του θέματος.
  • Ετήσια αναφορά από τη Γραμματεία του Tμήματος στη ΜΟΔΙΠ κατά τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους σχετικά με τον συνολικό αριθμό: 1) υποβληθέντων παραπόνων/συστάσεων, 2) εξετασθέντων παραπόνων/συστάσεων και 3) αποδεκτών παραπόνων/συστάσεων.

Φόρμα Υποβολής Παραπόνων και Ενστάσεων Φοιτητών/Φοιτητριών